Back

1-28 Scoreboard
January 27, 2017

Share

WRESTLING

Jan. 20

Des Lacs-Burlington/Mondak Thunder/Kenmare-Bowbells/Rugby quadrangular

Rugby vs. Kenmare-Bowbells

#113 - Xylis Holter (KB) over Riley Odden, 14-4 maj. dec.

#120 - Aiden Jensen over Nicholai Topolski (KB), 19-6 maj. dec.

#126 - Riley Zachmeier over unknown, for.

#132 - Lathan Stroklund (KB) over Brady Volk, SV-1 10-8

#138 - Joey Berg over Payton Witt (KB), TF 16-1 5:30

#152 - Kaden Jaeger over unknown, for.

#170 - Cole Schneibel over unknown, for.

#220 - D.J. Schneibel over Zane Miller (KB), fall 3:38

Rugby vs. Des Lacs-Burlington

#106 - Grayson Pease (DLB) over Odden, 14-0 maj. dec.

#126 - Zachmeier over Weston Wahus (DLB), TF 18-3 4:15

#132 - Kaiden Bredahl (DLB) over Volk, fall 1:05

#138 - Colton Bartuska (DLB) over Berg, 5-4 dec.

#160 - Jaeger over Jacob Ruden (DLB), 8-2 dec.

#195 - D. Schneibel over unknown, for.

Rugby vs. Mondak Thunder

#106 - Logan Berg (MDT) over Odden, 0:36 fall

#113 - Jensen over Ashden Christian (MDT), 1:20 fall

#120 - Zachmeier over Saidee Nelson (MDT), fall 0:28

#132 - D'Marco Land (MDT) over Volk, 11-7 dec.

#138 - Berg over Naomi Njos (MDT), fall 0:16

#152 - Jaeger over Tristen Richardsen (MDT), fall 1:33

#170 - Monty Salsbury (MDT) over C. Schneibel, inj.

#195 - D. Schneibel over Cole Berg (MDT), fall 2:54

Jan. 21

Rolla Invitational

Results not available

BOYS BASKETBALL

Bottineau 60,

Rugby 52

R 11 10 14 17 _ 52

B 9 11 17 23 _ 60

R: L. Foster 10, S. Jaeger 2, A. Johnson 10, I. Johnson 2, D. Marco 9, T. Goven 13, C. Heilman 6.

B: M. Henry 26, M. Agnes 15, B. Haerer 9, B. Burcham 7, M. Sorenson 1, J. Johnson 2.

Towner-Granville-Upham 72,

Velva-Sawyer 55

V-S 17 10 16 12 _ 55

TGU 12 21 22 17 _ 72

V-S: N. Effertz 16, E. Schepp 10, H. Lee 5, C. Bright 4, H. Miller 8, H. Brabandt 6, D. Lund 2, D. Aaseth 3; Totals 24 1-3 55.

TGU: K. Schell 32, C. Cross 4, G. Bailey 2, C. Bethke 7, S. Luna 27; Totals 27 26-28 72.

North Star 54,

Rolla 43

RO 14 12 12 5 _ 43

NS 16 17 13 8 _ 54

RO: J. Loing 15, B. Cahill 8, A. Abrahamson 7, A. Soukup 8, K. Schlenvogt 5; Totals 17 6-12 43.

NS: J. Heisler 3, J. Komrosky 19, R. Lagasse 19, T. Thomas 6, A. Oakland 3, D. Dugdale 2, I. Knutson 2; Totals 17 5-6 54.

Four Winds-Minnewaukan 86,

Benson County 28

BEN 5 14 2 7 _ 28

FWM 26 26 17 17 _ 86

BEN: S. Olson 3, K. Neppl 1, K. Nelson 6, B. O'Connell 5, G. Tandeski 7, R. Wangler 2, C. Tandeski 4.

FWM: T. Duphinais 6, J. LaRock 12, S. Redfox 21, P. Jackson 3, F. Gourd 4, D. Yankton 7, I. Tomahawk 5, T. McKay 16, F. Redfox 2, C. Black 8, G. Robertson 2.

St. John 84,

Rolette-Wolford 36

SJ 26 20 26 12 _ 84

RW 11 11 7 7 _ 36

SJ: K. McGillis 22, B. Decoteau 17, D. Prouty 15, M. Murphy 12, T. Defender 6, K. Grant 4, B. Defender 4, Z. Anderson 2, B. Fitzgerald 2.

RW: G. Leonard 11, D. Slaubaug 5, S. LaVallie 4, Z. Biberdorf 4, E. Tumey 2, G. Beaver 2, J. Boucher, J. Yoder 2.

TGU 52,

Drake-Anamoose 41

D-A 8 12 11 10 _ 41

TGU 15 12 6 19 _ 52

D-A: B. Filler 5, T. Windish 13, P. Buri 5, G. Kite 4, P. Bromley 2, B. Marquart 2; Totals 18 4-11 41.

TGU: K. Schell 16, C. Bethke 14, S. Luna 12, C. Cross 6, G. Bailey 4; Totals 19 9-13 52.

Other scores

Rugby 56, Nedrose 43

Class B Boys Basketball Poll

(as of Jan. 23)

1. Four Winds-Minnewaukan 10-1

2. Shiloh Christian 10-1

3. Northern Cass 9-1

4. Thompson 10-2

5. Carrington 11-0

6. Dickinson Trinty 11-2

7. St. John 11-0

8. Hillsboro-Central Valley 8-3

9. Bishop Ryan 10-1

10. Linton-HMB 9-2

Receiving votes: Solen (10-1), North Star (8-2), Milnor-North Sargen (10-1), Grafton (10-2), Kenmare (11-1), Oak Grove (7-2), Wyndmere-Lidgerwood (7-3)

HOCKEY

Minot 7,

Bottineau-Rugby 1

BR 0 1 0 _ 1

M 2 2 3 _ 7

First period

1. M_C.Enss (J. Viall, O. Nelson), 10:02

2. Ja. Viall (E. Bennett, T. Hertz), 11:22

Second period

3. Bennett (Ja. Viall, B. Bergrude), 0:37

4. Bennett (Ja. Viall, B. Bergrude), 2:58

5. BR_S. Schaan, 3:31

Third period

6. M_Ja. Viall (B. Davis, Bennett), 1:15

7. Bennett, 7:36

8. Bennett (Ja. Viall, Bergrude), 11:01

Goalie saves: BR_M. Hershey 10-7-10-27; M_O. Nelson 4-3-X-7, L. Knutson X-X-3-3.

Dickinson 3,

Bottineau-Rugby 0

BR 0 0 0 _ 0

D 1 0 2 _ 3

First period

1. D_J. Martin (R. Bren), 2:00

Second period

No scoring

Third period

2. P. Pavek (D. Kram, C. Shepard), 4:08

3. M. Herauf (Shepard, Kram), 16:51

Goalie saves: BR_Hershey 17-13-17-47; D_G. Vaaken 6-5-6-17.

Bottineau-Rugby 8,

Hazen-Beulah 0

BR 5 2 1 _ 8

HB 0 0 0 _ 0

First period

1. BR_J. Scherr, 5:02

2. K. Ceglowski (A. Hoffert), 11:51

3. Schaan, 10:29

4. Scherr (W. Haakenson, T. Spence), 7:42

5. N. Haman (Haakenson, Ceglowski), 16:01

Second period

6. Clements (Hoffert), 6:32

7. Ceglowski (Spence), 8:56

Third period

8. E. Nelson, 0:27

Goalie saves: BR_Hershey 1-1-2-4; HB_E. Eliason 17-18-14-49

GIRLS BASKETBALL

North Star 60,

Rolette-Wolford 19

RW 2 5 7 5 _ 19

NS 22 17 13 8 _ 60

RW: K. Martinson 11, S. Tastad 5, T. Mattson 3, C. Mattson 2.

NS: S. Miller 21, M. Kvilvang 20, P. Halverson 5, J. Heisler 4, M. Borstad 2, K. Huschle 2, D. Ruder 2, M. Halverson 2, M. Peters 2.

TGU 64,

Drake-Anamoose 17

D-A 2 12 0 3 _ 17

TGU 28 14 15 7 _ 64

D-A: S. Martin 8, B. Filler 3, E. Dockter 2, C. Bartz 2, K. Volochenko 2; Totals 6 5-12 17.

TGU: L. Zahn 16, A. Anderson 10, J. Brummond 10, G. Bachmeier 9, M. Woodall 7, K. Johnson 6, S. Keller 2, A. Cross 2, G. Schmitt 2; Totals 27 7-8 64.

Rugby 63,

Bottineau 27

B 2 8 13 4 _ 27

R 13 18 19 13 _ 63

B: S. Nelson 12, M. Haerer 5, L. Andel 4, T. Graber 2, J. Hanson 2, K. Wilmot 2.

R: A. Stier 13, M. Uhlenkamp 11, K. Hager 10, M. Blessum 6, B. Thompson 6, M. Harner 6, T. Lunde 4, W. Gronvold 4, B. Radomski 3.

Other scores

Rugby 60, Nedrose 16

Class B Girls Basketball Poll

(as of Jan. 23)

1. North Star 15-0

2. Park River-FL 14-0

3. Kindred 13-0

4. Carrington 12-0

5. Shiloh Christian 11-2

6. Langdon Area 11-2

7. Rugby 13-1

8. Bishop Ryan 11-3

9. Oak Grove 11-3

10. Velva-Sawyer 10-2

Receiving votes: New Town (12-3), Our Redeemer's (11-3), Bowman County (11-2), Warwick (11-3), Des Lacs-Burlington (11-3), Grant County (11-3), Harvey-Wells County (9-5), Thompson (10-5).

Share

Regular Size Pierce County Tribune